KTO JE MEDIÁTOR?

 

Mediácia je metóda rýchleho a kultivovaného riešenia sporu mimosúdnou cestou. Pomáha pri nej prostredník – mediátor.

Mediátor je nestranná tretia osoba, ktorá sprevádza účastníkov sporu procesom mediácie. Svojim prístupom im pomáha vytvárať také prostredie, aby sa mohli vypočuť, vymieňať si informácie, navzájom si porozumieť. Uľahčuje stranám pochopiť prečo spor vznikol, hľadať a rozvíjať jednotlivé alternatívy riešenia s cieľom dosiahnuť vzájomne akceptovateľnú dohodu.

Rola mediátora je neutrálna, t.zn. mediátor nehodnotí, nerieši a na rozdiel od sudcu nehovorí, kto je vinný a kto nie. Nerieši spor za zúčastnených, pomáha im len vytvárať priestor na to, aby spoločne našli dohodu a dokázali sa dohovoriť. 

 

Mediátor je povinný vykonávať svoju činnosť nezávisle, nestranne, dôsledne     a s náležitou odbornou starostlivosťou. Samozrejmosťou je zachovanie mlčanlivosti o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa v priebehu mediácie dozvedel.

Z podstaty mediácie vyplýva, že mediátor nemusí byť právnik, dôležité sú najmä jeho komunikačné zručnosti a schopnosť vytvárať atmosféru spolupráce. Mediátor je odborník na proces, nie na predmet sporu. Každý mediátor však musí v rámci odbornej prípravy absolvovať výučbu o základoch právneho poriadku, pokiaľ nemá právnické vysokoškolské vzdelanie najmenej prvého stupňa.

Mediátorom vo Vašom spore môže byť podľa §3 zákona 420/2004 Z.z. každá fyzická osoba zapísaná v registri mediátorov, na ktorej Ste sa ako osoby zúčastnené na mediácii dohodli a ktorá funkciu mediátora Vášho sporu prijme.