PREČO UPREDNOSTNIŤ MEDIÁCIU                   PRED SÚDNYM KONANÍM

 

Mediácia má v porovnaní so súdnym konaním tieto nesporné výhody:

 

  •  Čas

Čas je významný faktor pri riešení nezhôd. Väčšinou platí, že čím dlhšie konflikt trvá, tým viac sa prehlbuje a o to viac námahy a času je potrebné vynaložiť na jeho vyriešenie. Zároveň pri niektorých vzťahoch je spolupráca nevyhnutná aj v stave konfliktu, čím sa vzhľadom na nepriaznivé podmienky môžu vyskytnúť ďalšie konflikty a situácia sa komplikuje čím ďalej, tým viac. Je známe, že na Slovensku sú súdy preťažené a kým sa spor ich pomocou vyrieši, trvá niekoľko mesiacov, často krát aj niekoľko rokov. Mediáciou je možné riešiť spor bezodkladne, prakticky hneď, ako sa na tom zmluvné strany dohodnú.

  • Náklady

Finančné prostriedky vynaložené v procese súdneho konania (súdne poplatky a trovy, náklady na právnych zástupcov a pod.) predstavujú nemalé čiastky, naproti tomu náklady na mediáciu sú nielen oveľa nižšie, ale účastníci sporu sa o ne delia rovnakým dielom, ak sa sami nedohodnú inak. V konečnom dôsledku sporné strany svojou ochotou a spoluprácou sami určujú, ako dlho bude mediácia prebiehať, a teda ovplyvniť tým samotnú výšku nákladov.

  • Priestor

Menej formálne prostredie umožňuje stranám uvoľniť sa, komunikovať otvorene a bez obáv, čo vyriešeniu sporu výrazne napomáha.

  • Dobrovoľnosť

Podmienkou mediácie je dobrovoľnosť svojej účasti na nej, a to dokonca aj v prípade, že mediáciu nariadi súd. To vrhá na celý proces riešenia konfliktu iný pohľad: „Nemusím, ale chcem.“

  • Diskrétnosť

Mlčanlivosť je ďalšou podmienkou, ktorá platí pre všetkých účastníkov sporu vrátane mediátora a na všetky skutočnosti, ktoré sa tieto strany dozvedeli v procese mediácie. To im zaručuje diskrétnosť. Výnimkou sú osobitné situácie definované v zákone, alebo ak sa účastníci sporu nedohodnú inak.

  • Rovnoprávnosť

procese mediácie sú účastníci sporu rovnocenní.  Stávajú sa rovnými dohodou.

  • Neformálnosť

Atmosféra celého procesu mediácie je menej formálna ako v prípade súdneho procesu. V tomto smere hrajú významnú rolu najmä osobnostné predpoklady a komunikačné schopnosti samotného mediátora. Na ňom záleží, ako dokáže uvoľniť atmosféru, eliminovať napätie, stres a viesť sporné strany ku kooperácii.

  • Dohoda

Niet ideálnejšieho riešenia sporu ako dohoda, s ktorou obe strany súhlasia. Ich súhlas znamená, že vyhrávajú všetci.

  • Vzťahy

Nemenej významným prvkom je urovnanie vzťahov, ku ktorému v rámci dohody celkom prirodzene dochádza. Samotná dohoda v sebe nesie potrebu vzájomnej kooperácie, čím sa naštrbené vzťahy postupne uzdravujú.

 

 

Pre mediáciu sa môžete rozhodnúť aj vtedy, ak už bola žiadosť o riešenie sporu podaná na súde.

Súd vráti časť poplatkov         v týchto prípadoch:

  • ak konanie skončia účastníci schválením súdneho zmieru do začiatku pojednávania, vráti sa im 90% zo zaplateného poplatku
  • ak konanie skončia účastníci schválením súdneho zmieru po začatí pojednávania, vráti sa im 50 % zo zaplateného poplatku
  • ak účastníci vyriešili časť sporu súdnym zmierom v zmierovacom konaní, vráti sa im 30 % zo zaplateného poplatku za ďalšie konanie súdu v predmetnej veci